• Herb Reska
  • Gmina Resko
Projekty UE

10 lut
2017

Od kilku lat obserwuje się w Polsce rosnące zainteresowanie fotowoltaiką. Spowodowane jest to tym, że ludzie szukają oszczędności w postaci obniżenia rachunków za prąd. Rozważając opłacalność fotowoltaiki należy pamiętać, że razem z systemem fotowoltaicznym “kupujemy” zapas energii na wiele lat. Od momentu uruchomienia instalacji każdego następnego dnia czerpiemy darmowy prąd ze słońca. Panele fotowoltaiczne zapewniają ponad 25 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd. Do 2020 roku Polska ma obowiązek przejść częściowo na Odnawialne Źródła Energii ograniczając tym samym spalanie paliw kopalnych, które zanieczyszczają nasze środowisko.

Dzięki dobraniu odpowiedniego rozmiaru instalacji, panele słoneczne wyprodukują tyle energii, aby zaspokoić potrzeby użytkowników a rachunki za prąd zostaną obniżone niemal do zera. Dzięki takiemu rozwiązaniu podwyżki cen za energię elektryczną przestają być groźne. Panele słoneczne zapewniają użytkownikom niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.

Moduły fotowoltaiczne (PV) przekształcają promienie słoneczne na prąd elektryczny, który dalej jest wykorzystywany na bieżąco w naszych domach. Nasłonecznienie w Polsce jest bardzo stabilne i korzystne dla tego typu systemów.  Polskie prawo już dziś pozwala także na przyłączanie mikroinstalacji fotowoltaicznych do sieci energetycznej. Dzięki uchwalonej ustawie tzw. Mały Trójpak Energetyczny dostawca energii elektrycznej ma obowiązek bezpłatnego przyłączenia instalacji fotowoltaicznej poprzez wymianę licznika energii na dwukierunkowy. Posiadając instalację PV ograniczamy zużycie energii elektrycznej z sieci energetycznej do minimum.

Nowe prawo, które weszło w życie od 01.07.2016r. mówi o tym, można montować fotowoltaikę i energetyka ma obowiązek odebrać (zmagazynować) nadwyżkę. Rozliczanie z energetyką będzie tylko raz w roku. Nadwyżki z lata zmagazynowane w Zakładzie Energetycznym będzie można odebrać zimą. Proces ten to Net-Metering czyli ,,Bilansowanie Energii”. W zależności od wielkości instalacji są różne wartości bilansowania. Przy instalacjach fotowoltaicznych do mocy 10kwp bilansowanie jest w stosunku 1-0,8. Powyżej 10kwp bilansowanie jest w stosunku 1-0,7.

Produkcja własnego prądu pozwala na znaczne oszczędności. Typowa 4 osobowa rodzina zużywa rocznie ok. 3000 kWh. Zamontowana instalacja PV o mocy 3,0 kW wyprodukuję rocznie ok. 2800 kWh – jest to znaczący udział w rocznym zużyciu energii elektrycznej. Aby uzyskać taką moc powinniśmy zainstalować 12 moduły fotowoltaicznych o mocy maksymalnej 250 Wp. Należy także pamiętać o tym iż żywotność instalacji PV to ponad 25 lat.

Aby uzyskać więcej informacji na temat instalacji fotowoltaicznych zapraszamy na spotkanie do Centrum Kultury w Resku.