• Herb Reska
  • Gmina Resko
Projekty UE

Rzeka Rega dziko płynąca swoim naturalnym korytem, zachwyca swą tajemniczością, urzeka malowniczymi zakolami, stwarzając wyśmienite warunki kajakarzom. Szlak rzeki Regi należy do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i stanowi dużą wartość pod względem krajoznawczo - przyrodniczym. Władze gminy Resko zainwestowały w przystanie kajakowe z pomostami cumowniczymi i miejscami na sprzęt wodny. Uroki rzeki można też podziwiać spacerując bulwarem łączącym dwie przeprawy mostowe. Znajduje się tutaj obelisk poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II, który jeszcze jako Karol Wojtyła był zapalonym kajakarzem. Wzdłuż rzeki wytyczona została Ścieżka Edukacji Ekologicznej „Dorzecze Regi”.

Mało kto wie, ze licząca 178 km Rega, jest trzecią pod względem długości z pośród polskich rzek, bezpośrednio wpadająca do Bałtyku. Rzeka bierze swój początek w lasach leżących na północ od wsi Resko Stare i Nowe, a uchodzi do morza w malowniczym Mrzeżynie. Prawie na całej długości brzegi porośniete są lasami, co nadaje jej malowniczy charakter. Przy brzegach spotyka się wiele interesujących gatunków roślin, podobnie jak na rozlewiskach jezior zaporowych znajdujących się na szlaku. Mimo, że Rega nie przepływa przez większe kompleksy leśne, to ze względu na brzegi porośnięte kępami krzewów i drzew, robi wrażenie rzeki śródleśnej. Mniejsze lub większe kępy krzewów i drzew głównie olch, wierzby, dębu oraz niewielkie pasy leśne, przeważnie sosnowe z domieszką brzozy i buka stanowią o malowniczości otaczającego krajobrazu. Brzegi są dość wysokie i trudno dostępne, często zarośnięte i ze zwisającymi gałęziami oraz pochylonymi lub zatopionymi drzewami - czyni to spływ bardziej atrakcyjnym i dostarcza wiele interesujących wrażeń. Wody rzeki Regi należy zaliczyć do drugiej i trzeciej klasy czystości. Rega jest coraz czystszą rzeką - świadczy o tym choćby jej zasobność w ryby : łososie, pstrągi i trocie. Spływ z Reska do morza przez Płoty, Gryfice i Trzebiatów zajmuje około 4 dni. Jednak wyprawę możemy zacząć nieco dalej w górę rzeki np. z Świdwina a wtedy podróż potrwa nawet tydzień.


Skąd wziąć sprzęt? Nic prostszego! W Resku przy ul. Zielonej funkcjonuje baza kajakowa z wypożyczalnią dwuosobowych kajaków. Z miejsca do którego zdołamy dopłynąć, obsługa bazy odbierze kajaki. Większe grupy kajakarzy mogą wynająć przewodnika po rzece.

Kajnet – kajakowe centrum rzeki Regi
Resko, ul. Zielona 1
tel. 502-600-131 
strona internetowa – http://kajnet.com.pl