• Herb Reska
  • Gmina Resko
Projekty UE

25 lip
2018

 

W miniony weekend w Węgorzynie odbywało się Polsko – Niemieckie Lato z Węgorzem 2018. W ramach imprezy jedną z zaplanowanych atrakcji były IV Regaty Smoczych Łodzi.

Do współzawodnictwa w tej widowiskowej dyscyplinie zgłosiło się 6 osad. Wśród drużyn startujący w tych regatach po raz pierwszy zgłosiła się drużyna reprezentująca Gminę Resko. Chętne do zabawy drużyny musiały liczyć 16 osób wiosłujących, w tym musiały być min. 2 kobiety, plus bębniarz i sternik. Sterników zapewniali organizatorzy, którzy bezpośrednio czuwali nad bezpieczeństwem załogi. Osady rywalizowały między sobą na dystansie 200 metrów. Pary rozlosowane zostały podczas odprawy kapitanów. Każda osada płynęła dwa razy. Liczył się łączny czas z obu startów. Dwie osady z najlepszymi czasami awansowały do finału, kolejne dwie do walki o 3 miejsce.

Gorąca atmosfera, ogromne emocje i potężna dawka adrenaliny towarzyszyła uczestnikom regat. Wyścigi zachwyciły nie tylko uczestników, ale i widzów wydarzenia. Wszystkie drużyny wykazały się ogromną walecznością, a niesamowicie wyrównana i zacięta walka trwała do ostatnich sekund wyścigu. Uczestnicy drużyny reprezentującej Gminę Resko pierwszy raz w życiu mieli okazję uczestniczyć w takich regatach i dzielnie walczyli do samego końca. Nasz zespół dostał się do finału i przegrał walkę o pierwsze miejsce dosłownie o jedną setną sekundy! Należy podkreślić fakt, że nasza osada, jako jedyna w tych regatach miała w swoim składzie aż 8 kobiet!

Miejsca na podium:

1.     Gmina Łobez - wynik 1.02,01

2.     Urząd Miejski Resko - wynik 1.02,02

3.     Policja Łobez - wynik 1.02,68

Kolejne miejsca:

4.     Lubbbenow Niemcy

5.     Sparta Węgorzyno

6.     Dar sportu Węgorzyno


Uczestnictwo w regatach to miała być dla nas tylko zabawa. Nie liczyliśmy na miejsce na podium. Na zawodach okazało się, że tworzymy bardzo zgrany zespół i mamy duże szanse na wygraną. Przeżyliśmy niezwykłą przygodę. Bardzo cieszy nas srebro ale jest też niedosyt” – powiedział kapitan drużyny Jarosław Strózikowski - „Nasz sukces zawdzięczamy w dużej mierze naszemu sternikowi - Panu Maciejowi Freimut, który jest srebrnym medalistą olimpijskim w kajakarstwie z Barcelony. Chcielibyśmy z całego serca przekazać mu gorące podziękowania za opiekę, cenne wskazówki i motywację, którą napawał naszych zawodników. Nasza drużyna już dziś zapowiada swój udział w kolejnych regatach w przyszłym roku!

Wyścigi „smoczych łodzi” zaczęły przekształcać się w dyscyplinę sportową w latach 80. XX wieku. Wciąż zyskują na popularności. Obecnie w wielu krajach organizowane są regaty i imprezy z mistrzostwami świata włącznie. Jest to niezwykle widowiskowy sport wodny, a duch rywalizacji i chęć wygranej udziela się dosłownie każdemu. O zwycięstwie nie decydują wyłącznie refleks i siła mięśni. Liczy się także dobra koordynacja zawodników, ich harmonijna współpraca i równe tempo.

 

Jesteśmy pełni uznania i podziwu dla Waszej odwagi, zapału do walki a zwłaszcza chęci udziału w tych zawodach.  Zdobycie II miejsca na IV Regatach Smoczych Łodzi w Węgorzynie to jest niezwykły wyczyn. Bądźcie dumni z tego, co dokonaliście! Gratulujemy całemu zespołowi wielkiego sukcesu i życzymy zdobycia pierwszego miejsca w V edycji regat w przyszłym roku!

(kj)