• Herb Reska
  • Gmina Resko
Projekty UE

26 wrz
2018

Gmina Resko - miejsce, które przyciąga...

Początki Reska sięgają wczesnego średniowiecza. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1255. Gród znajdował się wówczas w posiadaniu dwóch rodów: Borków i Vidantów. Układ przestrzenny miasta przypominał budową inne grody pomorskie. Podczas II wojny światowej zniszczone zostało śródmieście i dworzec, ocalał ratusz.

Co warto zobaczyć w Resku?

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – wysmukłą wieżę kościoła widać niemalże z każdego punktu miasta - to najstarszy i największy zabytek Reska. Kościół w Resku zbudowano na przełomie XIV i XV w. a pierwsza wzmianka w dokumentach na jego temat pochodzi z 1427r. Gotycka świątynia jest typu halowego, co oznacza, że posiada trzy nawy równej wysokości. W XVI w. dobudowano dwie kaplice po obu stronach wieży a w 1882 r. kościół przeszedł gruntowną przebudowę, którą kierował szczeciński architekt Kruhl. Przebudowa nadała kościołowi dzisiejszy wygląd. Wówczas wieża osiągnęła wysokość 67 m. XVIII w. umieszczono barokowe organy. W okresie reformacji, na kilkaset lat, kościół został zamieniony na zbór protestancki. Tymczasem ośrodkiem katolickiego życia religijnego, stało się odległe o 6 km Święciechowo. Pracowały tam siostry Boromeuszki, prowadząc szkołę, szpital i naukę religii. Był to jedyny ośrodek katolicyzmu w okolicy. Życie religijne wspólnoty katolickiej prowadzone przez siostry przy wsparciu fundacji św. Alojzego wyróżniało się kultem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, w oparciu jej wizerunku namalowanego przez nieznanego twórcę prawdopodobnie pod koniec XVIII w. W czasie II wojny światowej oprócz miejscowych wiernych, cześć obrazowi oddawali zesłani w okolice Reska polscy robotnicy przymusowi. Po zakończeniu działań wojennych kościół i klasztor w Święciechowie zostały zniszczone, a katolickie życie religijne powróciło do Reska, gdzie przeniesiono ołtarz główny i ołtarze boczne oraz obraz matki Bożej. Z upływem lat kult matki Bożej Reskiej rozprzestrzeniał się coraz bardziej. Staraniem ks. Dr Tadeusza Uszkiewicza 25 marca 1993r. w Święto Zwiastowania NMP metropolita szczecińsko-kamieński ks. Arcybiskup Marian Przykucki usankcjonował istniejący kult, wydając dekret ustanawiający w Resku Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej. Miejsce to jest odwiedzane przez licznych pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Odpust w Resku odbywa się 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia NMP.

   

Cmentarz Komunalny z kwaterą wojenną żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, grobem Karola Sprengla i kaplicą. Ze stoku cmentarza roztacza się widok na całe miasto.

 

Elektrownia wodna na Redze – Rzeka Rega w samym Resku pełni ważną funkcję gospodarczą. Obok mostu, w przeszłości zbudowano jaz, dzięki któremu najpierw działał tu młyn wodny, a w latach 90-tych powstała Elektrownia Wodna. Warto podkreślić, że dostarcza ona nadal prąd i jest jednym z ośmiu podobnych obiektów usytuowanych wzdłuż Regi.

 

Budynek Sądu Powiatowego – budynek zabytkowy z 1900r. Znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 8 – obecnie jest tam Poczta Polska.

 

Gmach szkolny – z początku XX w. przy ul. Wojska Polskiego 71. Naprzeciw szkoły znajduje się głaz narzutowy – pomnik żołnierzy polskich a przy nim gratka dla miłośników militariów – dwa prawdziwe moździerze artyleryjskie kalibru 12mm.