• Herb Reska
  • Gmina Resko
Projekty UE

08 mar
2018

 

4 marca 2018 roku, w wieku 96 lat, zmarł Wiktor Sumiński, ps. "Kropidło". To jeden z najstarszych Żołnierzy Wyklętych. Od 1945 działał w ramach podziemia antykomunistycznego w oddziale Ruchu Oporu Armii Krajowej w dawnym powiecie gostynińskim. Uczestniczył w kilkudziesięciu akcjach zbrojnych, wymierzonych w komunistyczny aparat represji. 11 stycznia 1947 roku, podczas próby odbicia uwięzionych kolegów z aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gostyninie i zdobycia samochodu funkcjonariuszy, Wiktor Sumiński został aresztowany. Po półrocznym, brutalnym śledztwie został skazany na karę śmierci, zamienioną po amnestii na 10 lat więzienia. Wolność odzyskał w styczniu 1957.

Działania Wiktora Sumińskiego po wielu latach zostały przez sąd uznane za walkę o niepodległość, a wyrok skazujący został uznany za nieważny. W roku 2015 postanowieniem Prezydenta Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W kwietniu 2016 awansowano go do stopnia podporucznika WP w stanie spoczynku i odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość pogrzebowa odbyła się w dniu 8 marca 2018r. w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Resku z udziałem władz województwa, przedstawicieli Sejmu i lokalnych władz oraz mieszkańców Reska i okolic, a także ziemi gąbińskiej na Mazowszu, gdzie urodził się Wiktor Sumiński.

Był wybitnym obywatelem, żarliwym patriotą, człowiekiem, który ponad wszystko chciał wolnej ojczyzny - to słowa listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników ceremonii pogrzebowej podporucznika Wiktora Sumińskiego. List prezydenta odczytał wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz.

Słowa pożegnania przekazał też w liście minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W naszej pamięci ś.p. ppor. Wiktor Sumiński pozostanie wzorem żołnierza i obywatela, który nie szczędził sił, by służyć Ojczyźnie. Dla młodych Polaków powinien być przykładem odwagi i patriotyzmu - list odczytał poseł PiS Michał Jach - Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej.

W imieniu lokalnych samorządowców słowa pożegnania wygłosił Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński. Podczas mszy świadectwo niezłomności Wiktora Sumińskiego odczytał również żołnierz 12BZ starszy kapral Piotr Maletka, który był organizatorem Operacji Echo, w ramach której zbierano pieniądze dla weterana. W ceremonii pogrzebowej udział wzięła również kompania honorowa 14 Batalion Ułanów Jazłowieckich z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Stargardu.

Trumna z ciałem ppor. Wiktora Sumińskiego została odprowadzona na cmentarz w Resku w asyście honorowej Wojska Polskiego. Żołnierze oddali nad jego grobem salwę honorową. Ppor. Wiktor Sumiński został pochowany przy kwaterze wojskowej.

Wyklęty odszedł na wieczną wartę...
Pożegnaliśmy go z należnymi honorami w uznaniu dla jego dzielności, patriotyzmu i wierności ojczyźnie...

 

zdjęcia - Kamila Jaworska