• Herb Reska
  • Gmina Resko
Projekty UE

26 lut
2018

 

Koncert solistów, chóru i orkiestry Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca im. T.Sygietyńskiego ”Mazowsze”, który odbył się 24 lutego w Resku, był jednym z koncertów, którym obchodzący 70-lecie istnienia Zespół oddał hołd Polsce w jubileusz 100-lecia odzyskania przez nią niepodległości. Podkreślił to w swoim krótkim wystąpieniu dyrektor i dyrygent Zespołu Pan Jacek Boniecki, mówiąc również o tym, że istotą działalności „Mazowsza” jest ochrona dziedzictwa kultury, które świadczy o tradycji i przynależności narodu.

Wszystkich przybyłych na koncert w imieniu inicjatora tego wydarzenia Burmistrza Reska Pana Arkadiusza Czerwińskiego, przywitała Dyrektor Centrum Kultury w Resku Pani Jolanta Furman wraz Panem Mariuszem Nagórskim współorganizatorem koncertu, właścicielem Agencji Koncertowo - Reklamowej. Wiadomość o tym niecodziennym wydarzeniu odbiła się szerokim echem i  widownia reskiej hali sportowej zapełniła się mieszkańcami Reska i gminy, a także gośćmi z okolicznych miejscowości: Łobza, Płotów, Gryfic, Nowogardu, Radowa, Świdwina, a nawet z Drawska Pomorskiego.

Widownia entuzjastycznie przyjęła wchodzących na scenę solistów, chór i orkiestrę na czele z dyrygentem Panem Jackiem Bonieckim. Pierwszą uwagę publiczności przykuły piękne, wielobarwne stroje, oryginalne i ręcznie haftowane, potem uroda pań i przystojnych panów, by po chwili wraz z pierwszą zagraną i zaśpiewaną nutą,  zachwycić się przepięknymi głosami solistów i całego chóru. Podczas fantastycznego widowiska swoje emocje, podziw dla profesjonalizmu wszystkich artystów, publiczność wyrażała  głośnymi brawami i aplauzem na stojąco.

Na zakończenie, dyrektor Mazowsza, zapowiadając jeden z najbardziej znanych utworów śpiewanych przez zespół zatytułowany „Furman” w paru słowach przywołał postać Stanisława Jopka, legendy „Mazowsza”, który dzięki swojej oryginalnej interpretacji i częstości wykonywania piosenki zyskał żartobliwe miano Pierwszego Furmana Rzeczypospolitej. Utwór i na koncercie w Resku zyskał olbrzymi aplauz, za którym przyszły bisy, poprzedzone podziękowaniami od Burmistrza Reska Pana Arkadiusza Czerwińskiego za przepiękny koncert i symbolicznymi kwiatami dla dyrygenta i artystów, przekazanymi również przez Dyrektor Centrum Kultury Panią Jolantę Furman.

Organizatorzy serdecznie dziękują Państwu Barbarze i Mariuszowi Nagórskim za współorganizację koncertu oraz Panu Dariuszowi Siemaszowi Dyrektorowi Zespołu Szkół w Resku i Pracownikom ZS za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.


(at)