18 maj
2022

16 i 17 maja 2022 roku, to dni, kiedy uczniowie z klas 4-8 uczestniczyli w pisaniu listów do swoich kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 19 im. Ireny Sendlerowej w Kielcach.

Jako placówka sendlerowska zostaliśmy zaproszeni przez panie polonistki uczące w szkole w Kielcach, Agnieszkę Król i Aleksandrę Spurek do włączenia się w akcję tworzenia listów. Pod bacznym okiem nauczycielek, pani Elwiry Warnke (klasy 4-6) i Joanny Murat (klasy 7-8) uczniowie naszej szkoły konstruowali listy odnosząc się do stwierdzenia „Gdybym był/była Ireną Sendlerową w ówczesnych czasach ….” , nawiązując jednocześnie do obecnej sytuacji wojennej. Nadawcy wymyślali imiona odbiorców, do których mają trafić teksty. Listy zostały napisane nie tylko w języku polskim – Ulyana , uczennica klasy 4 , stworzyła wypowiedz w języku ukraińskim i zaadresowała do ukaińskiej koleżanki.

Szkolny Tydzień Pisania Listów to akcja, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów. Chętnie opowiadały o tym, co się dzieje w naszej szkole, jak pomagały uchodźcom z  Ukrainy,  i w jaki sposób nasza patronka zareagowałaby na to, co się dzieje za naszą granicą.  Z niecierpliwością czekamy na korespondencję zwrotną – być może przerodzi się ona w  wzajemną  współpracę między naszymi szkołami.

Elwira Warnke